» آیفون » تنظیمات نوار وضعیت ایفون
آیفون

تنظیمات نوار وضعیت ایفون

اسفند 21, 1402 70

نوار وضعیت ایفون را تقریبا در هر جای آن می‌توان دید. این نوار وضعیت همیشه ظاهری یکسان دارد و خوشبختانه کاربران این امکان را دارند تا تنظیمات نوار وضعیت ایفون را بسته به سلیقه خود تغییر دهند. پس‌زمینه نوار وضعیت در iOS،  تراپدید/transparent یا بعبارتی شفاف است. به همین خاطر، با جابجایی میان برنامه‌ها، رنگ‌ها و گرادیانت‌های متفاوتی را خواهید دید. 

تنظیمات نوار وضعیت ایفون

برخی از توسعه‌دهندگان که از آن جمله می‌‌توان به توسعه دهندگان گیم‌ها و رسانه‌های اجتماعی اشاره داشت، نوار وضعیت آیفون را در برنامه خود نمایش نمی‌دهند. در واقع تغییر رنگ نوار وضعیت در آیفون همچون استفاده از Dark Mode، Color Filters و دیگر ابزارها، روی دیگر بخش‌های سیستم‌عامل iOS بی‌تاثیر نخواهد بود و ظاهر آنها را تغییر خواهد داد.

نوار وضعیت ایفون کجاست و چیست؟

نوار وضعیت ایفون یا Status bar در راستای لبه بالای نمایشگر جای دارد که بطور پیش‌فرض اطلاعاتی را همانند زمان، وایفای و مقدار باتری، درباره وضعیت کنونی دستگاه به کاربر نشان می‌دهد. در مدل‌های Touch ID، اپراتور موبایل نیز نمایش داده می‌شود. هرچند که در مدل‌های Face ID تنها در بخش Lock Screen یا Control Center/مرکز کنترل نمایش داده می‌شود.

تنظیمات نوار وضعیت ایفون

شما همچنین می‌توانید ببینید که آیکون‌های نوار وضعیت ایفون بطور خودکار، بر پایه فعالیت شما تغییر می‌کند. برای نمونه هنگام رانندگی ، نماد مسیریابی، هنگام فیلمبرداری یک نقطه سبز، هنگام قفل بودن صفحه نمایش یک آیکون قفل، هنگام تنظیم زنگ هشدار، آیکون یک ساعت، هنگام فعال بود حالت هواپیما/Airplane Mode آیکون هواپیما و در هنگام پخش استریم مدیا، نماد Airplay نمایش داده می‌شود. البته بطور دوره‌ای می‌توانید در آن نمادهایی همانند SharePlay، هدفون، فعالیت شبکه و یا هات اسپات شخصی را نیز ببینید.

تغییر تنظیمات نوار وضعیت ایفون

در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف  تنظیمات نوار وضعیت ایفون می‌پردازیم و تغییر نوار وضعیت ایفون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

نمایش درصد شارژ باتری

یکی از مهمترین بخش‌های تغییر پذیر در نوار وضعیت ایفون، آیکون باتری می‌باشد که می‌توان نحوه نمایش آن را در Status bar تغییر داد. در واقع شما می‌توانید، درصد شارژ باتری را نیز در نوار وضعیت گوشی آیفون نمایش دهید. البته اگر نیاز به دانستن مقدار دقیق شارژ باتری آیفون خود ندارید، می‌توانید، از همان آیکون باتری معمولی برای دیدن سطح شارژ بهره ببرید.

در آیفون‌های دارای Touch ID شما می‌توانید % یا درصد شارژ باتری را در کنار آیکون آن در نوار وضعیت بالای آیفون ببینید. در آیفون‌هایی که تنها دارای Face ID می‌باشد، این حالت نمایش درصد شارژ باتری تنها در بخش Control Center نشان داده می‌شود ولی در نوار وضعیت ایفون، عدد مقدار شارژ درون آیکون باتری نمایش داده می‌شود.

برای نمایش درصد شارژ باتری در آیفون، ورژن iOS دستگاهتان باید iOS 16 یا بالاتر باشد. برای دیدن روش نمایش درصد شارژ باتری در آیفون، می‌توانید آموزش ما را در این زمینه ببینید.

تغییر تنظیمات نوار وضعیت ایفون در نمایش باتری

درشت کردن متن نوار وضعیت

یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته شده در تنظیمات نوار وضعیت ایفون، ویژگی Bold Text یا درشت کردن متن آیتم‌هایی همچون نام اپراتور، زمان و درصد شارژ باتری می‌باشد. این ویژگی از iOS 15 و در هنگام معرفی per-App Settings، ارائه گردید، هرچند که از دید بسیاری از کاربران پنهان مانده‌است. زیرا جای آن، برای تغییر ظاهر iOS، واپسین جائیست که کاربران، می‌توانند انتظار آن را داشته باشند.

در این روش، متن Home screen  درشت می‌شود و از آنجایی که نوار وضعیت ایفون نیز به این بخش متصل است، متنش درشت می‌شود. حتی اگر به قفل صفحه آیفون هم بروید، باز هم متن نوار وضعیت ایفون درشت خواهد بود.

درشت کردن متن نوار وضعیت

سفارشی سازی آیکون نوار وضعیت

هنگامی که از ویژگی focus استفاده می‌کنید، می‌توانید آیکون آن را در نوار وضعیت ایفون ببینید تا اینکه این ویژگی خاموش شود. اگر می‌خواهید در نوار وضعیت آیفون خود یک آیکون ویژه داشته باشید که مود کنونی شما را نشان دهد و چیزی را به یاد شما آرد باید focus/فوکوس مربوط به آن را روشن کنید.

اگر یکی از آیکون‌های پیش‌فرض focus همانند آیکون driving/رانندگی یا راکت Gaming و یا هلال ماه Do Not Disturb برای شما کار نمی‌کند، می‌توانید آیکون focus سفارشی خود را بسازید.

سفارشی سازی آیکون نوار وضعیت ایفون

افزودن ایموجی به نوار وضعیت ایفون

 • برای انجام این کار به مسیر Settings –> Focus بروید و + را تَپ کنید.

افزودن ایموجی به نوار وضعیت ایفون

 • اگر پیشتر از هر 10 آیکون‌های فوکوس استفاده کرده‌اید شاید باید یکی از آنها را پاک کنید. سپس Custome را انتخاب کنید. پس از آن، فوکوس خود را نامگذاری کنید و آیکون یا ایموجی دلخواه را برای آن برگزینید و دکمه Next را بزنید. اکنون شمار آیکون‌های فوکوس 47 تا می‌باشد که مواردی همانند ایموجی چهره خندان، دانه برف، آتش، دوچرخه و جای پنجه می‌باشد.

افزودن ایموجی به نوار وضعیت ایفون

 • سپس انتخاب کنید که چه کسانی می‌تواند برای شما نوتیفیکیشن بفرستد و پس از آن Allow را تَپ کنید. پس از آن همه برنامه‌هایی که می‌خواهید نوتیفیکیشن برای شما بفرستند را برگزینید و Allow را تَپ کنید و در پایان Done را تَپ کنید.

ایموجی در نوار وضعیت ایفون

با انجام این کار، آیکون یا ایموجی برگزیده در کنار ساعت نوار وضعیت ایفون نمایش داده می‌شود. هر زمان هم که خواسید می‌توانیددر گزینه‌های حالت Focus آیکون یا ایموجی را تغییر دهید.

فعال کردن حالت کم مصرف 

فعال بودن Low Power Mode یا حالت کم مصرف، می‌توانید باعث یک تغییر کوچک در نوار وضعیت ایفون شوید،این ویژگی رنگ باتری را در status bar نارنجی می‌کند. اگر گوشی آیفون شما، مدل Touch ID باشد، فعال کردن حالت کم مصرف، بطور خودکار، نمایش درصد شارژ باتری را نیز فعال کند.

درصورتی که درصد شارژ باتری گوشی آیفون شما بالاتر از 80 درصد شود، ویژگی Low Power Mode نیز غیرفعال می‌شود. این ویژگی همچنین جلوی فعال بودن ویژگی‌هایی همانند شبکه 5G، روشنایی نمایشگر و همچنین نمایش همیشه روشن و نرخ بازفرش یا نوسازی تصویر و نیز email fetch را می‌گیرد.

فعال کردن حالت کم مصرف 

توجه داشته باشید که رنگ باتری می‌تواند در حالت روشن بودن Low Power Mode با دیگر ویژگی‌هایی همانند Classic Invert و Zoom Filters که بطور سراسری روی سیستم اعمال می‌شود، رنگ‌های متفاوتی همانند آبی، سفید یا سیاه بگیرد و یا در صورت خاموش بودن آن به بنفش، آکوا  و یا رنگ‌های دیگر تغییر پیدا کند. 

نمایش آیکون لوکیشن

هنگامی که برنامه‌ای از لوکیشن کنونی شما استفاده می‌کند، آیکون پیکانچه لوکیشن در نوار وضعیت ایفون نمایش داده می‌شود. برای نمونه هنگام باز بودن برنامه‌ای همانند Maps، می‌توانید آن را ببینید.همچنین هنگامی که برنامه پیش‌بینی وضعیت آب و هوا را باز می‌کنید، آیکون پیکانچه به سرعت در نوار وضعیت ایفون نمایش داده می‌شود.

با اینکه چیز زیادی برای تغییر این آیکون نیست، ولی بسته به درخواست لوکیشن شما توسط سرویس‌های متفاوت، این آیکون قابل سفارشی سازی می‌باشد. برای این کار می‌توانید به مسیر Settings –> Privacy & Security –> Location Services –> System Services   بروید و  چفت روبروی Status Bar Icon را بزنید تا روشن شود.

نمایش آیکون لوکیشن در نوار وضعیت ایفون

دیگر آیکون‌های نوار وضعیت ایفون

 • RTT/TTY: با روشن کردن پروتکل RTT/TTY در مسیر Settings –> Accessibility، می‌توانید آیکون teletype را در نوار وضعیت ببینید که همانند یک گوشی قدیمی روی شماره‌گیر می‌باشد.
 • آیکون VPN: برای دیدن این آیکون باید یک VPN را در گوشی آیفون خود فعال کنید.
 • آیکون Portrait Orientation Lock: با نمایش این آیکون، شما امکان استفاده از نمایش Landscape را نخواهید داشت. در آیفون‌های مدل Face ID، این آیکون در Control Center نمایش داده می‌شود.
 • آیکون دو سیمکارت: برای دیدن آیکون دو سیمکارت cellular از دو اپراتور متفاوت استفاده کنید.
 • آیکون میکروفون: برای دیدن آیکون میکروفون در نوار وضعیت باید Voice Control را فعال کنید.
 • آیکون حالت هواپیما: برای دیدن آیکون هواپیما در نوار وضعیت آیفون باید Airplane Mode را فعال کنید. این ویژگی، cellular، وایفای و بلوتوث شما را غیرفعال می‌کند.

لیست آیکون‌های نوار وضعیت ایفون

آیا در نوار وضعیت آیفون خود آیکون های شگفتی می بینید؟ یا اینکه تنها کنجکاو هستید که بدانید که این آیکون ها چه مفهومی را به شما نشان می دهند. البته شاید هم شما از معنای بیشتر آیکون های نوار وضعیت آیفون خود آگاه باشید، اما در میان این 27 آیکون برخی از این آیکون ها را شاید کمتر دیده باشید. در این نوشتار می توانید لیست کامل آیکون های نوار وضعیت آیفون را ببینید و ار معانی آنها آگاه شوید

نکته:

 • در آیفون 8 و آیفون های قدیمی تر، شما آیکون های بیشتری را در نوار وضعیت گوشی خود خواهید دید.
 • در آیفون های سری X شمار آیکون های کمتری را در نوار وضعیت گوشی خود خواهید دید. برای دیدن همه آنها می توانید به بخش Control Center بروید. برای این کار می توانید گوشه بالا راست گوشی را پایین بکشید.

لیست آیکون‌ها

Cellular Network icon

نمابش این آیکون در نوار وضعیت ایفون، نشان می‌دهد که شما در برد شبکه سیم کارت هستید و می توانید هم تماس بگیرید و هم تماس دریافت کنید. اگر سیگنالی در کار نباشد با پیام No Service روبرو خواهید شد.

Dual SIM with cellular service icon

 • شما در برد شبکه سیمکارت های گوشی دو سیمکارت خود هستید و می توانید هم تماس بگیرید و هم تماس دریافت کنید. اگر سیگنالی در کار نباشد با پیام No Service روبرو خواهید شد.

LTE icon

 • شبکه LTE اپراتور شما آماده است، و آیفون شما می تواند با آن به اینترنت متصل شود.

5G E icon

 • شبکه 5G E شما آماده است، و آیفون شما می تواند با استفاده از آن به اینترنت متصل شود. البته این آیکون تنها در آیفون های سری 8 به بالا نمایش داده می شود. البته این گزینه در همه جا در دسترس نمی باشد.

4G icon

 • شبکه 4G UMTS GSM یا LTE شما آماده است، و دستگاه می تواند با  آن به اینترنت متصل شود.البته این گزینه در همه جا در دسترس نمی باشد.

3G icon

 • شبکه 3G UMTS GSM یا EV-DO CDMA فراهم است. ایفون شما می تواند با استفاده از آن به اینترنت متصل شود.البته این گزینه در همه جا در دسترس نمی باشد.

GPRS icon

 • شبکه GPRS GSM یا 1xRTT CDMA شما در دسترس است، و دستگاه شما می تواند با استفاده از آن به اینترنت متصل شود. هرچند این گزینه در همه جا در دسترس نمی باشد.

E icon

 • شبکه GSM شما آماده است، و آیفون شما می تواند با استفاده از آن به اینترنت متصل شود.

Wi-Fi icon

Wi-Fi bars icon

 • نمایش این آیکون در نوار وضعیت ایفون نشان می‌دهد که شما با Wi-Fi به اینترنت متصل شده است.

VPN icon

 • با استفاده از VPN به یک شبکه متصل شده اید.

Arrow icon

 • یک برنامه یا وبسایت در حال استفاده از سرویس مکانیاب شما می باشد و موقعیت مکانی شما تحت شرایطی دریافت می کند.

spinning wheel icon

 • شبکه شما فعال است.

Phone icon

 • روشن بودن انتقال تماس یا Call Forwarding

Airplane Mode icon

 • حالت هواپیما روشن است و شما نمی توانید تماسی گرفته یا دریافت کنید و یا اینکه از بلوتوث خود استفاده کنید. البته می توانید خودتان در حالت هواپیما بلوتوث گوشی را دوباره روشن کنید.

phone keyboard icon

Teletype TTY روشن است.

Rotation lock icon

 • به معنای روشن بودن قفل چرخش نمایشگر است. یعنی با چرخاندن گوشی نمایشگر شما نمی چرخد.

Moon icon

 • «مزاحم نشوید» روشن است. این تنظیم تماس‌ها، هشدارها و اعلان‌ها را خاموش می‌کند تا زمانی که آن را خاموش کنید. آلارم ها را خاموش نمی کند.
 
 
 • حالت بی صدا روشن است. این تنظیم فقط از لرزش ها استفاده می کند و زنگ را برای تماس ها، هشدارها و اعلان ها خاموش می کند. آلارم ها را خاموش نمی کند.
 

Spinning arrows icon

lock icon

 • گوشی شما با passcode، Touch ID یا Face ID فقل است.

Headset icon

 • آیفون شما با یک هدست یا هدفون بیسیم جفت شده است.

Clock icon

 • آلارم گوشی شما تنظیم شده است.

Charged battery icon

 • این آیکون شارژ باتری شما را نشان می دهد. اگر این آیکون زرد باشد، شارژباتری شما کم است. اگر قرمز شود به این معناست که کمتر از 20% شارژ باتری دارید.

Vertical battery icon

 • این آیکون شارژ باتری دستگاه بلوتوث جفت شده با دستگاه شما را نشان می دهد.

Hotspot icon

 • آیفون شما با هات اسپات یک دستگاه iOS دیگر به اینترنت متصل است.

battery with lightning bolt icon

 • دستگاه شما در حال شارژ شدن می باشد.

 • آیفون شما به CarPlay یا پخش خودرو متصل است.

 • تمرکز خواب روشن است. این تنظیم تماس‌ها، هشدارها و اعلان‌ها را با توجه به برنامه خواب شما خاموش می‌کند. آلارم ها را خاموش نمی کند.
SharePlay share screen icon
 • شما صفحه خود را با SharePlay به اشتراک می گذارید.
Emergency SOS via satellite icon
 • هیچ پوشش تلفن همراه و Wi-Fi وجود ندارد، اما SOS اضطراری از طریق ماهواره در محل شما در دسترس است. با آیفون 14 یا جدیدتر کار می کند.

SharePlay icon

 • SharePlay فعال است.

 • کنترل صوتی به دستورات شما گوش می دهد.
 
 

پرسش‌های رایج درباره نوار وضعیت ایفون

نوار وضعیت آیفون چیست؟

نوار وضعیت یا Status bar، آیفون بخشی است که در آن اطلاعاتی همانند شارژ باتری، اتصال به وایفای یا ساعت نمایش داده می‌شود.

نوار وضعیت آیفون کجاست؟

نوار وضعیت یا Status bar آیفون در بخش بالایی نمایشگر آیفون جای دارد.

به این نوشته امتیاز بدهید!

سمراد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ×